fbpx

Silika Jel

Silika Jel

Silika veya silisyum dioxide (SiO2) kuvartzda bulunan aynı maddedir. Silikajel sodyum meta silikattan üretilen silikanın granül (boncuk) formudur. Esasen gözenekli kumdur. Her küçük silika jel granül iç yapısı birbirine bağlantılı milyonlarca mikroskobik gözeneklerden oluşur. Bu gözenekler nemi tutar ve adsorbe eder.

Endüstriyel hava kurutma sistemleri, kırtasiye ürünlerinde, hassas birçok malzemenin güvenli ve kuru saklanmasında, çekmeceler, devre levhaları, ateşli silahlar, sanat eserleri, kamera fotoğraf ekipman ve filmleri, otomotiv sanayi, spor malzemeleri, karavan yük bölümleri, koleksiyonlar (pul,para vb.), optik aletler, evcil hayvan mamaları, bilgisayarlar ve aksesuarları, trafo ve elektronik ürünlerin korunmasında, tank depolama alanlarında, gıdaların ve İlaçların korunmasında, laboratuvarlarda ( desikatörler, U boruları, kurutma kolonları), kapalı devrelerde gaz kurutmada ( kuvvet santralleri, vb.), terlik ayakkabı, çorap, gömlek, benzeri tekstil ürünlerinde ve rutubet istenmeyen her tür ortamda kullanıma uygundur.

TURUNCU SİLİKA JEL

Organik içeriği sayesinde insan sağlığına ve çevreye dost bir ürün olup kobalt gibi ağır metaller içermez. Nem aldıkça renk kademeli olarak turuncudan koyu yeşile veya neredeyse renksize dönüşür. Renk değiştirdiğinde nemi kurutmak için ısı ile yeniden etkinleştirilebilir. Tekrar turuncuya döndüğünde kullanıma hazırdır. Turuncu silika jel toksik değildir ve çevre dostudur – havalandırmalar, desikatörler, tüketilmeyen ambalajlı ürünlerin korunması, çiçek ve tohumların kurutulması ve saklanması ve çok daha fazlası gibi nemin görsel kontrolünün gerekli olduğu birçok uygulamaya sahiptir.

MAVİ SİLİKAJEL

Mavi silikajel, maksimum adsorpsiyon kapasitesine ulaştığında rengini pembeye çevirmesini sağlayan kobalt klorüre sahiptir. Pembe olduğunda nemi kurutmak için ısı ile yeniden etkinleştirilebilir. Tekrar maviye döndüğünde kullanıma hazırdır. Kobalt klorür zehirli olduğu için yiyeceklerin çevresinde mavi silika jel kullanmayın. Genellikle ateşli silahlar, sanat eserleri, kamera fotoğraf ekipman ve filmleri, otomotiv sanayi, optik aletler, bilgisayarlar ve aksesuarları, trafo ve elektronik ürünlerin korunmasında, tank depolama alanlarında tercih edilmektedir.

ŞEFFAF SİLİKAJEL

Şeffaf silikajel, indikatör olmayan ve toksik içermeyen bir silika jeldir. Bu, silikajel nemi emdiğinde beyaz olmaya devam edeceği anlamına gelir. Bu tür silika jel, dökme olarak satışa sunulduğu gibi küçük paketli ambalajlarda da satışı yaygın olarak yapılır. Dünyada en yaygın olarak kullanılan neme dayanıklı kurutucularından biri olan şeffaf silikajel en çok tekstil alanında tercih edilse de aslında tüm alanlarda kullanıma uygundur

AMBALAJ SEÇENEKLERİ